O nás

Značení zboží, problematika, která i díky zákonodárné činnosti Evropské unie může zamotat hlavu nejednomu podnikateli. Jak správně vytvořit etiketu? Jaké informace by u spotřebního zboží neměly chybět? Na co se zejména zaměřit a u kterých skupin si dát zvláštní pozor? Tyto a další otázky, které se značením zboží souvisí, by podnikatelé neměli přehlížet.

image1Existuje hned několik zákonných úprav, které jasně definují, jak by etiketa na zboží měla vypadat. Nevíte si rady, co by měla obsahovat, a v jakém znění? Bojíte se pustit do světa výrobky bez etiket, protože správně tušíte, že pokuty za takové chování jsou statisícové?

Jakých skupin zboží se týká povinnost značení správnou etiketou?

Textilie – Je zapotřebí kontrolovat, zda výrobky jsou řádně značeny, pokud jde o druh materiálu a značky týkající se údržby. Pokud by takové značení chybělo, je třeba ke zboží vždy přiložit písemné instrukce. Pro úplnou jistotu je možné přiložit písemné vysvětlení jednotlivých zkratek označujících druh použitého materiálu a piktogramů zobrazujících způsob užívání a údržby.

Obuv – Obdobně jako u textilií je třeba kontrolovat, zda jsou řádně označeny materiály, ze kterých je obuv vyrobena. Dále je nezbytný návod na ošetřování obuvi a popis k jakému užívání je obuv určena.

Zapalovače – Pokud nejsou bezpečnostní upozornění ve formě piktogramů přímo na výrobku, je dobré přiložit písemné upozornění na nebezpečí spojená s užíváním zapalovače.

Hodinky – Doporučuje se přiložit návod k užívání a údržbě, včetně bezpečnostních upozornění. Dále je dobré doplnit návod i o informace o použitých materiálech, zejména v případě, že byly použity kovy, které mohou způsobovat alergické reakce, například nikl, chrom nebo kobalt. U hodinek s koženými řemínky navrhujeme doplnit o návod na ošetřování kožených výrobků.

Tašky, kabelky, batohy, peněženky U zboží by neměla chybět informace o materiálu, ze kterého je vyrobené. Rovněž se doporučuje přiložit návod s instrukcemi, jak zboží s ohledem na materiál, ze kterého je vyrobené, ošetřovat.

DSC_0364Šperky – Stejně jako u hodinek je dobré poskytnout informaci o materiálu, ze kterého jsou šperky vyrobeny, s ohledem na možné alergeny. Dále je dobré přiložit instrukce upřesňující jak se šperky nakládat, čistit je apod.

Dekorační zboží – Vždy by mělo obsahovat informaci v češtině, že jde o zboží určené jako dekorace. Pokud zboží či jeho případné používání může nějakým způsobem spotřebitele ohrozit, je nutné připojit patřičné varování.

Hračky – Štítky a návody k použití připojené, případně přiložené k hračce, musí upozorňovat uživatele nebo jejich dohled na nebezpečí a rizika poškození zdraví související s používáním této hračky a plynoucí z její podstaty a na způsoby, jak se těchto nebezpečí a rizik vyvarovat. Upozornění, instrukce a bezpečnostní informace musí být v českém jazyce. A každé upozornění by mělo být uvedeno výrazným nápisem UPOZORNĚNÍ.

Pokud je k hračce přiložen návod, případně je návod v cizím jazyce na balení hrčky, doporučuje se přeložit do češtiny a přiložit k hračce.

shelf-830421Pro některé druhy hraček platí zvláštní formulace a sice pro hračky, které nejsou určeny pro použití dětmi mladšími 36 měsíců („Nevhodné pro děti mladší 36 měsíců.“ nebo „Nevhodné pro děti do tří let“ případně grafická značka), pro pohybovou aktivitu, pro funkční hračky, chemické hračky, brusle, kolečkové brusle, in-line brusle, skateboardy, koloběžky a jízdní kola jako hračky pro děti, hračky do vody, hračky v potravinách, napodobeniny ochranným masek a helem, hračky určené k natažení přes kolébku, dětskou postýlku nebo dětský kočárek pomocí lanek, provázků, gumiček nebo řemínků, obaly vonných látek, které jsou součástí stolních her podněcujících čichové vjemy, kosmetických souprav a her podněcujících chuťové vjemy.

Chcete na český trh dodávat zboží, které chybí? Pak si dejte pozor na právní předpisy, které jsou opravdu komplikované. Předejděte pokutám, spojte se s CLEVERLABEL s.r.o. a máte po starostech. Hlídat legislativu budeme za vás.